Sigrid Undset og Sibilla Aleramo - to banebrytende forfattere

Sigrid Undset og Sibilla Aleramo - to banebrytende forfattere

Feminisme i praksis – samtidig og på tvers av landegrenser
En aften på IIC dedikert Sigrid Undset og Sibilla Aleramo. Foredrag på norsk og visning av "Un viaggio chiamato amore".
Sibilla Aleramo og Sigrid Undset var to utradisjonelle kvinner som fulgte sitt kunstnerkall med ukuelig vilje. Torill Rambjør

har avdekket overraskende mange likheter hos to de forfatterinnene bosatt i så forskjellig land som Italia og Norge.
Nobelprisvinner Sigrid Undset er Norges største forfatterinne. Vi kjenner henne godt. Italienske Sibilla Aleramo, for de fleste mindre kjent, er hennes samtidige og den fremste pioner innen italiensk kvinnelitteratur. Begge skriver tidlig kontroversielle romaner om utradisjonelle kvinner som følger sitt kunstnerkall.
Torill Rambjør er kunsthistoriker og filolog og avsluttet nylig sin sammenlignende analyse av Aleramo og Undset og deres første suksessromaner «Una donna» og «Jenny».
Etter foredraget blir det visning av «Un viaggio chiamato amore» (2002) av Michele Placido. Filmen handler om det stormfulle forholdet mellom Sibilla Aleramo og poeten Dino Campana. Filmen er tekstet på engelsk.
Kvelden er åpen for alle og det er fri entré. VELKOMMEN!

▼ Show More

Oscars gate 56, 0258
Oslo
17 April , Tuesday 18:30

More Events Nearby

 06 June , Wednesday
 Oslo Spektrum Arena, Oslo
 22 June , Friday
 OverOslo, Oslo
 02 June , Saturday
 Musikkfest Oslo, Oslo
 01 June , Friday
 Oslo Spektrum Arena, Oslo
 23 June , Saturday
 OverOslo, Oslo
 15 June , Friday
 PiP - Piknik i parken, Oslo
 02 June , Saturday
 Tryvann, Oslo
 05 June , Tuesday
 Oslo Spektrum Arena, Oslo
 16 June , Saturday
 Ullevaal Stadion, Oslo
 20 June , Wednesday
 OverOslo, Oslo
 31 May , Thursday
 Holmenkollen, Oslo
 21 June , Thursday
 OverOslo, Oslo
 09 June , Saturday
 Miniøya, Oslo
 16 June , Saturday
 Strøksforeningen Karl Johan, Oslo
 08 June , Friday
 Færderseilasen, Oslo
 16 June , Saturday
 Sommernattsløpet, Oslo
 03 June , Sunday
 Oslo Spektrum Arena, Oslo
 13 June , Wednesday
 Parkteatret, Oslo
 07 June , Thursday
 Oslo Spektrum Arena, Oslo
 01 June , Friday
 The Munch Museum, Oslo
 16 June , Saturday
 M/S Stena Saga, Oslo
 15 June , Friday
 Norwegian Wood, Oslo
 15 June , Friday
 Kulturkirken JAKOB, Oslo
 26 May , Saturday
 Oslo, Norwegen, Oslo
 02 June , Saturday
 Frognerparken, Oslo
 15 June , Friday
 Parkteatret, Oslo
 31 May , Thursday
 Rådhuset i Oslo, Oslo
 01 June , Friday
 OverOslo, Oslo
 09 June , Saturday
 BLÅ, Oslo
 05 June , Tuesday
 Ung i Operaen, Oslo
 16 June , Saturday
 Norwegian Wood, Oslo
 26 May , Saturday
 Christian Radich, Oslo
 26 May , Saturday
 Christian Radich, Oslo
 12 June , Tuesday
 Oslo Opera House, Oslo
 28 May , Monday
 Postkontoret, Oslo